Ekslibris Nedir?

Yazan Eylül 29/07/2017 1 Yorum(lar)

Exlibris ya da ekslibris nedir, kitap damgası nedir, kitap mührü nedir soruları son günlerde sıklıkla bize e-posta ve Whatsapp aracılığıyla gelen sorulardan bir tanesi. Bu sebeple ilk blog yazımızda bu konuyu sizlerle paylaşmak istedik. İstedik ki yaptığımız işi tüm ayrıntılarıyla siz de öğrenin. 

 

Exlibris, başlangıcı çok uzun yıllara dayanan bir sanat dalıdır. Henüz matbaanın icat edilmediği, el yazmalarının meşhur olduğu dönemlerde oldukça fazla kullanılan bir sanat dalıdır Exlibris. Aslında en basit tabiriyle kitapseverlerin kitaplarının iç kapaklarına isimlerini özel simgeler, figürler aracılığıyla yazmasıdır. Exlibris, kitapların bir nevi künyesi gibidir. Exlibris, kitapların sahiplerini tanıtır, onun tüm yaşam felsefesini, hayatını kitaplarının iç kapağına nakşeder. 

 

Kitap okurları kendilerine bir el yazması kitap aldıklarında veya matbaanın icadından sonra matbaada basılmış bir kitap aldıklarında kendilerini anlatan figürleri tamamen el çizimi olarak kitapların iç kapaklarına çizmekteydiler. Bu alışkanlık günümüze kadar ulaştı. Günümüzde o kadar teferruatlı çizimler yapılmasa da kitapçıdan bir kitap aldığınızda mutlaka kitabınızın iç kapağına adınızı, kitabı aldığınız şehri ve tarihi yazıyorsunuz. İşte biz Edebyahu.com olarak işinizi kolaylaştırıyor, her kitaba elle yazmak yerine, tamamen size özel figürlerle kitabınızın iç kapağını süslüyoruz. 

 

Sitemizden seçtiğiniz herhangi bir modele dilediğiniz ismi yazıyoruz veya tamamen size özel bir tasarım çıkarıp adınızı yazıyoruz. Sizin için hazırladığımız bu baskıyı ahşap mühür sapımıza veya otomatik kaşemize yapıştırıyoruz. Kendi özel kraft kutumuzla veya isteğe bağlı aldığınız özel ahşap kutumuzla dilediğiniz adrese kargolama yapıyoruz. 

1 Yorum(lar)

tMtFQiRt:
28/07/2020, 11:16:12 AM, www.vulnweb.com
Cevapla

e

tMtFQiRt:
28/07/2020, 11:16:37 AM

1

tMtFQiRt:
28/07/2020, 11:17:01 AM

1

Blog yazısına yorum bırak