Edeb yâ hû adını kullanmamıza vesile olan değerli hocamız Prof. Dr. Ahmet Kartal Türk şiirini anlatan yeni bir kitap yayımladı. Kitabın adı Hakîkate Düşen Gölge. Türk şiiri ve Fars şiiri ekseninde yazılan kitapta ezber bozacak fikirler, düşünceler var.

Edeb yâ hû'nun hikâyesi

Edeb yâ hû'nun hikâyesi

Her ismin bir hikâyesi vardır. Hikâyesiz isim olmaz. Bizim Edeb yâ hû isminin hikâyesi de oldukça keyifli. 

Yıl 2003. Kırıkkale Üniversitesi, Türk dili ve edebiyatı bölümüne yeni başladık. Eski Türk edebiyatı dersine de sizden iyi olmasın Ahmet Kartal hocamız giriyor. Hocamızın yüzü hiç gülmez. Biz de biraz çekiniriz kendisinden. Hocamız her derse geldiğinde söylediği ilk şey  "Edeb yâ hû" olurdu. Kendisinden 1 sene boyunca "Edeb yâ hû" lafzını işittik durduk. 

2004 yılında iki arkadaşımla birlikte edebiyatla ilgili bir internet sitesi yapmaya karar verdik. İsim olarak ne koyalım, ne koyalım diye düşünürken Ahmet hocamızın "Edeb yâ hû" sözü geldi aklımıza. Biz de başladık böylece yola. 

O yıllar üst sınıflar rivayet eder ki Ahmet hocamız bir gün derse geldiğinde yine "Edeb yâ hû" demiş. Artık canlarına tak eden üst sınıflardan bir arkadaşımız da "Hoş gör yâ hû!" diye hocamıza cevap vermiş. :)

Ahmet Kartal'ın Yeni Kitabı

Ahmet Kartal'ın Yeni Kitabı

Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya göçüyle birlikte öz Türkçenin değerlerinden uzaklaştığını, Arapça ve Farsçayla yüklü bir dil olduğunu, gelişiminin durduğunu ezberler dururuz. Tâ üniversite yıllarında Ahmet Kartal hocamız şiddetle buna karşı çıkardı. Türkçenin bir sanat dili olduğunu, Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya gelmesiyle birlikte bu dili çok güzel işlediklerinden bahsederdi. 

Biz hocamıza ısrarla şairlerin niye Arapça ve Farsça şiir yazdıklarını sorduğumuzda ise, şairlerin Türkçe şiiri zaten yazabildiklerini, Arapça ve Farsça yazarak hüner göstermek istediklerini söylemişti. 

Hocamızın yakışıklı bir fotoğrafı

Hocamızın yakışıklı bir fotoğrafı

Hocamız, bu kitabında ezber bozacak sözlerle, Türk sultanlarının ve Farsça şiir söyleyen Türk şairlerin Fars şiir kültürünü oluşturduğunu söyler. Hatta Fars şiirinde Türk hissinin de önemli bir yer olduğunu belirtir. 

Biz kıymetli hocamızın eski ve daimi öğrencileri olarak hocamızı eserinden dolayı tebrik ediyoruz. Bilgisinin ışığında bizleri aydınlattığı gibi sizleri de aydınlatmasını isteriz. O sebeple kitabı alıp okumanızı öneririz.


Hem kendine hem sevdiklerine daha önce hiç görmemiş olabileceğin bu hediyeyi almak ister misin?

Kitap kurtları için mükemmel bir hediye! Kişiye özel kitap mühürleri ve damgalar. Hemen tüm modellere gözat! Üstelik ıstampa ve şık kraft kutu Edebyahu'nun hediyesi!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları