Muhteşem üçlüyü yeniden tanımlama fırsatı verseler kitap, çay ve kahveyi seçerdim. Üçü de birbirini tamamlayan güzellikler. Kitap okurken ayrı bir tat veriyor bana. Peki ya en çok hangi kitaplar çayla ve kahveyle gider hiç düşündünüz mü? İsterseniz gelin ağız ve boğaz kuruluğu yapan kitaplar serisine birlikte göz atalım, bakalım hangi kitaplar var.

1. Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

Türk edebiyatının ağız ve boğaz kuruluğu yapan en önemli eseri nedir derseler şüphesiz Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna isimli eserini söylerdim. Çok satan kitaplar listesinden hiç düşmeyen Kürk Mantolu Madonna okundukça damakta güzel bir tat bırakan, tat bıraktıkça da susatan, susattıkça da çay ve kahve içirten bir kitap. 

Kitaplıklarımızın vazgeçilmez kitabı Kürk Mantolu Madonna, tabloya aşık olan bir adamın dramını tatlı bir üslûpla anlatıyor. Ben bu kitabı Mustafa Kutlu'nun "Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı" kitabındaki Tahir Sami Bey'e benzetiyorum.

Eh söz yaratıcılığa gelmişken aşağıdaki karikatür de harika.

Kitap kurtları için mükemmel bir hediye! Kişiye özel kitap mühürleri ve damgalar. Hemen tüm modellere gözat! Üstelik ıstampa ve şık kraft kutu Edebyahu'nun hediyesi!

3. Tutunamayanlar - Oğuz Atay

Tutunamayanlar - Oğuz Atay

Boğaz kuruluğu yapan bir diğer kitabımız da meşhur anlaşılamayan yazarımız Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar isimli eseri. 

Dili bir hayli ağır ve karışık olmasına rağmen ne hikmetse herkesin mutlaka bir kere okuduğu bir kitap Tutunamayanlar. Hayata tutunmaya çalışan bir grup gencin dramını mı desem yoksa varoluş mücadelesini mi bilemedim, işte onu anlatıyor. Okuması zor ama okudukça tat veren bir kitap. Tek ricamız kitap bitince her yere "efendimiz" yazmayın lütfen.

4. Aşk - Elif Şafak

Aşk - Elif Şafak

Bir dönemin en popüler kitabı Aşk romanı Elif Şafak'ın en çok ses getiren kitabıydı. Farklı kapak tasarımı ve milyonlarca satmasıyla gündeme gelen ve o günden sonra da Elif Şafak'ı bir tık geri atan bir kitap. 

Çerçeve hikâye tekniğiyle yazılan kitapta Mevlânâ'dan ve Şems'ten bahsediliyor. 

5. Milena'ya Mektuplar - Kafka

Milena'ya Mektuplar - Kafka

Bu kitabı okumadım, yalan yok. Ancak etrafımda çay içenlerin elinde sıkça gördüğüm için okumuş kadar oldum. Demek ki bu kitap da boğaz kuruluğu yapıyor ki yanında çay veya kahve olmadan gitmiyor. 

Söz açılmışken Kafka'nın birçok kitabını okumuş birisi olarak bu kitabı okumamaktan kaynaklanan bir üzüntü yaşadım. Eğer siz de okumadıysanız mutlaka okuyun ve fotoğrafını çekin.

6. Ortaya karışık

Ortaya karışık

Bir de karışık kitap listesi ile giden çaylar var. "Okuyom ben ya" demenin binbir türlü yolu var değil mi? 

Bu listeyi daha da uzatmak mümkün ancak sözün uzunu kişiyi yorar demişler.  O sebeple sözü burada kesmekte fayda var. 

Büyükler ne demiş, aldığın şeyi oku ki değeri olsun.


Hem kendine hem sevdiklerine daha önce hiç görmemiş olabileceğin bu hediyeyi almak ister misin?

Kitap kurtları için mükemmel bir hediye! Kişiye özel kitap mühürleri ve damgalar. Hemen tüm modellere gözat! Üstelik ıstampa ve şık kraft kutu Edebyahu'nun hediyesi!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları