Günlük hayatta doğru bildiğimiz yanlışlar en çok şaşırdığımız durumlardır. Bu yazım kuralları için de böyle. Günlük yaşantımızda doğru olduğunu düşünerek kullandığımız birçok kelimenin aslında yanlış yazıldığını gördüğümüz an hem şaşırır hem de inceden bir yakınırız. Bazen TDK'nin de bu konuda yanıldığını düşünecek kadar büyük bir gaflete düştüğümüz olur. Peki bakalım bu yanlışlar neler.

1. Herkez değil herkes olacak!

Herkez değil herkes olacak!

Buna hala şaşıran var mıdır bilmiyorum. Zira yıllardır herkez tarafından farkında olmadan yapılan yanlışların başında geliyor "herkes" sözcüğüne "herkez" demek. Artık bunu dillendirmeyelim ve aramızda halledelim. 

2. Dil isimlerine gelen ekler kesme işaretiyle ayrılmaz!

Dil isimlerine gelen ekler kesme işaretiyle ayrılmaz!

Bak bunu okurken çok şaşıracağınızı tahmin etmiştim. Okulda yazım kurallarını anlatırken tahtaya "Türkçeye, Türkçenin, Türkçede, Türkçemiz" gibi kalıpları yazarken "Hocaaam, doğrusu Türkçe'ye olmayacak mıydı?" diye sormalarını beklediğim doğrudur. Zira hoca da durmamış yapıştırmış cevabı "Evladım, o sizin doğru bildiğiniz yanlışlardan bir tanesi, doğrusu Türkçeye olacak!"

Muhabbet bir yana, dil isimlerine gelen ekler kesme işaretiyle ayrılmaz. Evet, eski sözlüklerde Türkçe sözcüğüne gelen ekler kesme işaretiyle ayrılıyordu. Ancak artık ayrılmıyor. Yani Türkçeye, Türkçenin, Türkçede, İngilizceye, İngilizcede, İngilizcenin şeklinde yazarız.

Kitap kurtları için mükemmel bir hediye! Kişiye özel kitap mühürleri ve damgalar. Hemen tüm modellere gözat! Üstelik ıstampa ve şık kraft kutu Edebyahu'nun hediyesi!

3. Gelin biraz kafa karıştıralım!

Gelin biraz kafa karıştıralım!

Hepimiz hayatımızda en az bir dilekçe yazmışızdır. En basiti Türkçe derslerinde mutlaka örnek bir dilekçe yazmışızdır. Bu dilekçeyi yazarken atıyorum "Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne" gibi bir hitap yazarak bolca hata yapmışızdır. Peki ya doğrusu ne olacak? 

Sevgili arkadaşlar, hitaplarda "kurumuna, kuruluna, bakanlığına, rektörlüğüne, üniversitesine, müdürlüğüne, fakültesine" gibi kalıpların hiçbirinde gelen ek kesme işaretiyle ayrılmaz. Sadece bir yerde ayrılır o da "Avrupa Birliği'ne" sözcüğünde.

4. Ezber bozmaya geldik!

Ezber bozmaya geldik!

Orijinal ifadesini belki duymuşsunuzdur ama ünvan diye söyleyip "unvan" diye yazdığımızı döküman diye söyleyip "doküman" diye yazdığımızı muhtemelen bilmiyorsunuz. Bunları öğrenelim.

5. Azıcık bilineni tekrar edelim!

Azıcık bilineni tekrar edelim!

"ya da" bağlacı hep ayrı yazılır. Aslında biliyorsunuz bunu ama içimden geldi, tekrar yazdım.

6. Bayılmamak için kendinizi zor tutuyorsunuz!

Bayılmamak için kendinizi zor tutuyorsunuz!

Doğru yazılışını anlatmayı sevdiğim sözcüklerin başında "sağ ol" sözcüğü geliyor. Biz yıllardır onu "sağol" şeklinde biliyorduk. Hatta ve hatta "saol" şeklinde biliyorduk. Ama bu sözcüğün doğru yazımı "sağ ol" şeklindedir. Buyrun burdan yakın.

7. Peki hoşça kalamadım galiba!

Peki hoşça kalamadım galiba!

İşte sağ ol sözcüğünden sonra doğru yazımını söylemeyi sevdiğim bir diğer sözcük: hoşça kal. Bu sözcüğün doğru yazımının "hoşça kal" olduğunu söylemekten çok keyif alıyorum. Şaşırdığınızı biliyorum ama başlıkta da söylediğim gibi doğru yazılışını görünce çok şaşıracaktınız.

Hadi bakalım araya bir anket ekleyelim. Sizce hangi yazılışı doğru? Cevap testin en altında. :)

Hadi bakalım araya bir anket ekleyelim. Sizce hangi yazılışı doğru? Cevap testin en altında. :)

9. Şarzım değil şarjım olmalı!

Şarzım değil şarjım olmalı!

Aslında bu da herkes gibi yavaş yavaş doğrusu öğrenilen bir sözcük. Fakat bazıları hala şarz diye yazıyor. Doğrusu "şarj" olmalı. 

10. Güzel bir kış yemeği!

Güzel bir kış yemeği!

Bana pazarcı arkadaşlar kızacak olsa da doğrusunu söylemekle yükümlüyüm! Karnıbahar değil karnabahar arkadaşlar. Hepinizden özür diliyorum.

11. Dino zor mu kolay mı?

Dino zor mu kolay mı?

Yıllardır dilimizden düşmeyen bir düşük seviye espri. Ama nedense unutulmuyor hiç. Hiç unutulmamasına rağmen ne hikmetse doğru da yazılmıyor. :) Dinazor değil "dinozor" olmalı.

12. Beni yalnış anlamayın lütfen!

Beni yalnış anlamayın lütfen!

Ara sıra bu sözcüğü yalnış diye yazanları görsem de yine de pek çok yapılan bir yalnış değil bu. Bu sözcüğün doğru yazımı "yanlış" olacak. Hatta yanıl-mak'tan geliyor.

13. Yalın yalın yalın!

Yalın yalın yalın!

Eh bu da yanlış sözcüğü gibi karıştırılan sözcüklerden. Yalından geliyor. Yanlız değil "yalnız" olacak doğru yazımı.

14. Kirpik mi kiprik mi?

Kirpik mi kiprik mi?

Bu sözcüğün doğru yazımını da es geçmeyelim. Çokça karşımıza çıkan bir sözcük bu. Doğru yazımı "kirpik" olacak.

15. Komodin!

Komodin!

Hepimiz onu komidin olarak bilsek de o bize kızmıyor, ses etmiyor. Benim doğru yazılışım "komodin" olmalı demiyor. Biz de ona saygısızlık etmeyelim ve artık "komodin" diyelim ona.

16. Yorum sözcüğünün doğrusu ne ?

Yorum sözcüğünün doğrusu ne ?

Şaşırdınız değil mi? Bu sözcüğün doğru yazılışı zaten "yorum" olacak. Burada yazılışında değil de uygulanmasında bir sorun var. Yorum sözcüğünü gördüğünüzde fikirlerinizi belirtmeniz gerektiğini öğrenin lütfen. :) 

Her yazımızda olduğu gibi bunda da sayfanın alt bölümünü kullanmayı unutmayın. Kafanıza takılan sözcükleri veya herkesin bilmediği ama sizin bildiğiniz sözcükleri yorum bölümüne ekleyin. :)

17. Paylaş!

Paylaş!

Paylaşmak esastır. Bilirsiniz paylaşılan bilgi güzeldir. Herkes bu bilgiyi öğrendikçe bilgi değerlenir. İşte siz de bu yazıyı Facebook, Twitter, Google Plus gibi sosyal mecralarda paylaşın ki daha çok kişiye ulaşalım. Ayrıca bizi sosyal medyadan takip etmeyi de ihmal etmeyin. :)

Facebook için buradan, Instagram için buradanTwitter için buradan

18. İşte anket sorumuzun cevabı

İşte anket sorumuzun cevabı

Sabırla okuduğunuz, beğendiğiniz, paylaştığınız ve yorumladığınız için sağ olun. :)


Hem kendine hem sevdiklerine daha önce hiç görmemiş olabileceğin bu hediyeyi almak ister misin?

Kitap kurtları için mükemmel bir hediye! Kişiye özel kitap mühürleri ve damgalar. Hemen tüm modellere gözat! Üstelik ıstampa ve şık kraft kutu Edebyahu'nun hediyesi!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları