Yer yüzünde en kutsal meslek hangisi diye sorsanız size şüphesiz öğretmenliği söylerim. Soba yakmak, okul boyamak gibi devletin unuttuğu işlerde koşturmaktan bahsetmiyorum. Daha çok mesleğin özüne inmekten bahsediyorum. Mesela öğrencisinin hayatını değiştirebilecek derecede ona etki etmekten, onda bir ömür güzellikler açtıracak değerler ekmekten bahsediyorum.

Bu duygu bize çoğu zaman ütopik gibi gelse de ara ara o anlara yaklaştığımızı hissettiğim oluyor. Bu anları yakalamak için kesinlikle aşağıda önereceğim filmleri izlemek, oradaki yaklaşımları birebir olmasa da benimsemek çok işimize yaracak. Haydi hep birlikte bakalım. Bu filmleri boş zamanlarınıza yayarak izlerseniz gerçekten bakış açınıza güzel bir yön vereceksiniz. Bu arada size filmlerden bölümler, parçalar falan vermeyeceğim. Çünkü bu filmlerin tamamı benim süzgecimden geçti. Beğeneceğinize emin olduğum filmler.

2. Taare Zameen Pa / Ölü Ozanlar Derneği (IMDB:8.0)

Taare Zameen Pa / Ölü Ozanlar Derneği (IMDB:8.0)

İlk film şüphesiz branşımla alakalı olduğu için Ölü Ozanlar Derneği olmalıydı. Bir edebiyat öğretmeninin öğrencilerinin hayatında açtığı çığırı işliyor. Şiire ve edebiyata bakış açılarını yeniden keşfetmelerini, "özgürlük" kavramının ne olduğunu düşünmeleri üzerine bazı farkındalıklar yaratıyor. Henüz izlemediyseniz ve benim gibi bir edebiyat öğretmeniyseniz izlemek için bir an bile durmamanız gerekiyor.

Kitap kurtları için mükemmel bir hediye! Kişiye özel kitap mühürleri ve damgalar. Hemen tüm modellere gözat! Üstelik ıstampa ve şık kraft kutu Edebyahu'nun hediyesi!

3. Good Will Hunting / Can Dostum (IMDB:8.1)

Good Will Hunting / Can Dostum (IMDB:8.1)

Kime izlettiysem hep olumlu dönüt aldığım bir filmdir Can Dostum. Robin Williams'ın mükemmel performans sergilediği ve niye bu kadar genç yaşta intihar etti diye beni bir kez daha düşündürecek kadar güzel bir film. Zeki, kitap okumayı seven ancak yuvada yetişen serseri bir gencin topluma katılması için ıslah edilmesi gerekiyor. Ancak bu hiç de kolay olmuyor. Onu hayata adapte eden kişi ise bir psikolog. İşte o adamın gözüyle bakabilmek lazım hayata. Bence seveceksiniz.

4. Taare Zameen Par / Her Çocuk Özeldir / Yerdeki Yıldızlar (IMDB:8.5)

Taare Zameen Par / Her Çocuk Özeldir / Yerdeki Yıldızlar (IMDB:8.5)

Türkçeye farklı isimlerle çevrilmiş olsa da ben Her Çocuk Özeldir ismiyle çevrilmesi taraftarıyım. Aslında son günlerde ülkemizde Hint filmi furyası ve özellikle Amir Khan hayranlığı oldukça hat safhada. Bu sebeple bu filmi izlemiş olma ihtimaliniz yüksek. Ancak eğer izlemediyseniz hem çok şanslı hem de çok şanssızsınız. İzlememiş olmak kayıp ancak hiç izlememiş olup da yeni izleyecek olmak da ayrı bir keyif. Eğer Amir Khan'ın filmlerini bilmiyorsanız o zaman bu adamı not edin kenara derim.

5. Only the Strong / Güçlülerin Dünyası (IMDB: 6.7)

Only the Strong / Güçlülerin Dünyası (IMDB: 6.7)

Bu filmi hatırlar mısınız bilmiyorum ama bende çok güzel etki bırakmıştı. Tamam bir şaheser değil, olmazsa olmaz değil ama yine azılı öğrencilerini Capoeira sporuyla ıslah eden bir öğretmeni anlatıyor. Bence izleyin. 1993 yapımı bu arada.

6. La Vita e Bella / Hayat Güzeldir (IMDB: 8.6)

La Vita e Bella / Hayat Güzeldir (IMDB: 8.6)

Fakülte yıllarımda izlediğim enfes filmlerden bir tanesi. Hoş Yahudi propagandasını dibine kadar yapsa da almanız gereken mesajı alıp kalanına tepki koyduğunuzda daha keyifli izleniyor. II. Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarına götürülen bir baba ve oğlunun burada hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. Tabii bu hayatta kalma mücadelesinde tüm kampı ve yaşananların oğluna tiyatro gözüyle anlatan, izleten bir baba ve çocuğun varlığından habersiz Alman Nazileri var. Bence izleyin.

7. 3 Idıots / 3 Aptal (IMDB: 8.4)

3 Idıots / 3 Aptal (IMDB: 8.4)

Amir Khan sinema işini biliyor demiştim size. Her Çocuk Özeldir'in yapımcısı ve oyuncusu Amir Khan'ın muhteşem bir filmi. Ezbere, yarışmaya ve dayatmaya dayalı Hint eğitim sisteminin bir eleştirisi yapılıyor. Kısmî olarak bizim eğitim sistemimize de uyarlanabilir. Mükemmel bir film keyfi yaşatacak size 3 Idıots. Öğrenmeyi neden yaptığımızı, başarının ne olduğunu bize az da olsa düşündürecek bir film. Keşke bizim öğretmenlerimiz de izlemiş olsaydı.

8. Little Miss Sunshine / Küçük Gün Işığım (IMDB 7,9)

Little Miss Sunshine / Küçük Gün Işığım (IMDB 7,9)

Bu filmi izleyeli uzun zaman oldu. Az önce denk geldim. Ancak çok güzel bir film olduğunu hatırlıyorum. Küçük kızlarının bir ideali uğruna ailenin yaptığı yolculuğu anlatıyor. Ancak burada ilginç taraf aile bireylerinin birbirleriyle pek bir bağı yok. Hatta sürekli çatışma halindeler. Bu yolculuk onların yeniden aile olmasını sağlıyor. Bence hafif komedi unsurları da barındıran bu filmi sıkıldığınız bir anda açın, çayınızı yudumlarken izleyin.

9. Freedom Writers / Özgürlük Yazarları (IMDB: 7,5)

Freedom Writers / Özgürlük Yazarları (IMDB: 7,5)

Keyif alarak izlediğim güzel bir film. Bir öğretmenin çeşitliliklerden bir bütün oluşturmasını işleyen, sorunlu öğrencileri arkadaş olabilecek kıvama getirme kabiliyetine sahip bir öğretmenin yaptıkları. Aslında klasik bir Amerika okul filmi diyebiliriz. 

10. Elde Var Hayat

Elde Var Hayat

Eh, hep yabancı filmlerden örnek verecek değilim ya. Biraz da yerli filmlere ve dizilere bakalım. Aslında bu listeyi 40-50 filme çıkarmam mümkün. Ancak ben istedim ki kendi izlediğim, bende güzel etki bırakan filmleri, dizileri paylaşayım ki işi asıl kaynağından öğrenin. Yoksa kopyala yapıştırla onlarca filmi buraya eklemek daha kolaydı.

Elde Var Hayat, benim en sevdiğim Türk dizilerindendi. Mesleğe yeni başladığım dönemlerde izlediğim bu dizide öğrenciyle nasıl diyalog kurmak gerektiğini az da olsa anlamıştım. Aslında bu tarz dizilerin ortak kötü yanı çok ütopik olması. Ama sonuçta okul hayatını size sevdirmesi, öğrencileri sempatik göstermesi adına çok güzel. Yoksa Türk dizilerinde öğrencileri vahşi birer varlık olarak gösteren çook dizi/film var.

11. Koçum Benim

Koçum Benim

Bu ara fena kaptırdım, eski bölümlerini tekrar tekrar izliyorum. Tarık Akan -rahmetlik- mükemmel bir performans sergilemişti bu dizide. Ne varsa eskilerde var derler ya, muhtemelen siz de benim gibi eskiyi özleyenlerdensiniz. O halde bu diziyi mutlaka izleyin.

Mini bir de anket yapalım. Bu yazıyı okuduktan sonra ne hissettiniz?

Mini bir de anket yapalım. Bu yazıyı okuduktan sonra ne hissettiniz?

Ben, benim hayatıma etki eden filmleri ve dizileri yazdım.  Peki senin filmlerin ve dizilerin neler? Sayfanın altındaki yorum bölümünden dizi ve film önerir misin?

Eğer bu listeyi beğendiysen daha çok kişiye ulaşmak adına Facebook'ta, Twitter'da paylaşırsan çok sevinirim.  


Hem kendine hem sevdiklerine daha önce hiç görmemiş olabileceğin bu hediyeyi almak ister misin?

Kitap kurtları için mükemmel bir hediye! Kişiye özel kitap mühürleri ve damgalar. Hemen tüm modellere gözat! Üstelik ıstampa ve şık kraft kutu Edebyahu'nun hediyesi!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları