Türk Edebiyatı hikayeciliğinde simge isim olmayı başarmış Ömer Seyfettin'in ölümü ve sonrasındaki hazin hikayesine üzülecek ve şaşıracaksınız....

1. Sahipsiz gibi ölen bir yazar!

Sahipsiz gibi ölen bir yazar!

Kısacık hayatında önemli şeyler başarabilmiş ve bugün bile hikayeciliğimizin en önemli ismi olan Ömer Seyfettin, 1920 yılında şeker hastalığından rahatsızlanarak Haydarpaşa Hastanesine kaldırılır. Ömer Seyfettin'in son hikayesi maalesef bu şekilde başlar.

2. Bir dil işçisiydi!

Bir dil işçisiydi!

Ömer Seyfettin Türkçenin sadeleşmesi üzerine fikir yürütmüş ve Yeni Lisan Hareketi'nin öncüsü olmuştur. Bir dönem Türkçülük anlayışına ve Türk hikâyeciliğine adını altın harflerle yazmış bir şahsiyettir.

Ömer Seyfettin'in şeker hastalığı vardı. Ancak o dönemde diyabet hastalığı bilinmediğinden Seyfettin'e eklem ağrıları ve halsizliğinden dolayı doktorlar bol bol portakal ve mandalina yemesi tavsiye edilir. Ne zaman rahatsızlansa doktor:  "Aman azizim bol bol portakal, madalina ye, üzüm hoşafı iç" diye önerilerde bulunur. Hal böyle olunca yazarımızın rahatsızlığı artar ve hastanede hayata gözlerini yumar.

Kitap kurtları için mükemmel bir hediye! Kişiye özel kitap mühürleri ve damgalar. Hemen tüm modellere gözat! Üstelik ıstampa ve şık kraft kutu Edebyahu'nun hediyesi!

3. Fikir adamlığından kadavraya!

Fikir adamlığından kadavraya!

Ömer Seyfettin'in hastanede kaldığı sürede sahipsiz olduğu düşünülür. Kimse onun ünlü hikayecimiz olduğunu bilmez. Sahipsiz cesetlere yapıldığı gibi yazarımız kadavra olarak kullanılır. Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi Ömer Seyfettin'in bu iç yakıcı görüntüleri tarihe geçer. Bu fotoğraflardan sonra öğrenciler incelemek amacıyla yazarın başını da keserler.

4. Sahipsiz bir bedenin akıbeti!

Sahipsiz bir bedenin akıbeti!

Bu fotoğraflar gazetelerde yayımlanınca arkadaşları durumdan haberdar olur. Arkadaşlarını kurtarmak için hastaneye koşarlar fakat her şey için çok geçtir. Yazar kimsesiz sanılarak tıp öğrencileri tarafından kadavra olarak kullanılmış ve bu sırada ölüm sebebi olarak "şeker" notu düşülmüş. Ömer Seyfettin'in hastaneden alınıp mezarlığa defnedilir.

5. Mezarında da rahat yok! Mezarı Anadolu'dan Avrupa yakasına naklediliyor...

Mezarında da rahat yok! Mezarı Anadolu'dan Avrupa yakasına naklediliyor...

1884 yılında Balıkesir Gönen'de doğan ünlü yazar Ömer Seyfettin 1920 yılında İstanbul'da hayatını kaybetmiştir. Ancak ölümünden sonra kadavra olması da yetmemiştir! Ömer Seyfettin'in ilk gömüldüğü yer  Kadıköy'de bir mezarlık olmuştur. Ölümünden 19 yıl sonra bu sefer mezarının olduğu yerden yol geçecek olması nedeniyle mezarı Avrupa yakasına Zincirlikuyu Mezarlığı'na nakledilmiştir.  

Naaşı bugün İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'ndadır. Ömer Seyfettin


Hem kendine hem sevdiklerine daha önce hiç görmemiş olabileceğin bu hediyeyi almak ister misin?

Kitap kurtları için mükemmel bir hediye! Kişiye özel kitap mühürleri ve damgalar. Hemen tüm modellere gözat! Üstelik ıstampa ve şık kraft kutu Edebyahu'nun hediyesi!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları