Şiir yazmayı ve okumayı sevenlere gelsin bu yazı. Hangi tür şiir seversin, hangi şiir seni anlatır bilmek ister misin? O zaman testimizdeki birbirinden ilginç sorulardan sana yakın olan cevaları verin, biz de hangi şiirin seni anlattığını söyleyelim. Hatta işi biraz da büyütüp seni yansıtan Türk edebiyatının dönemini söyleyelim.

Sana yarın itibariyle 1 hafta tatil verdik deseler hangisini tercih ederdin?

Sana yarın itibariyle 1 hafta tatil verdik deseler hangisini tercih ederdin?

Hangi rengi daha çok seversin?

Hangi rengi daha çok seversin?

Bir kıza açılman gerekseydi hangi cümleyi seçerdin?

Bir kıza açılman gerekseydi hangi cümleyi seçerdin?

Odanı hangisi tarif eder?

Odanı hangisi tarif eder?

MUHAKEME'nin anlamını biliyor musun?

MUHAKEME'nin anlamını biliyor musun?

Yazı yazmak istesen hangisini tercih ederdin ?

Yazı yazmak istesen hangisini tercih ederdin ?

Gülmek mi ağlamak mı?

Gülmek mi ağlamak mı?

Favori yemeğin hangisi?

Favori yemeğin hangisi?

Verdiğin Cevaplara Göre Seni Anlatan Şiirleri Söylüyoruz

 1. Sonucun: Senin şiirin Divan şiiri

  Bugün kendin için bir şeyler yap ve en güzel divan şiirlerinden birkaç tanesini oku. Anlamıyorum diyorsan günümüz Türkçesiyle oku. Ben yerinde olsam Nedim'i okuyarak işe başlardım. Divan edebiyatında en sade yazan sanatçıların başında gelir. Tasavvufla ilgileniyorsan Fuzuli veya Şeyh Galib okuyabilirsin. İğnelemeyi seviyorsan Nef'i okumalısın. Ayıp şeyler okumayı seviyorsan Sünbülzade Vehbi tam sana göre. :)

 2. Sonucun: Attila İlhan ile başlamalısın

  Attila İlhan son 50 yılın en mühim aşk şairlerindendir. Ben Sana Mecburum, Emperyal Oteli ve Üçüncü Şahsın Şiiri'ni okuyarak Attilâ İlhan'a ufak ufak giriş yapabilirsin. Okuyunca anlayacaksın ki keşke Attila İlhan ölmeseydi de benim için daha çok şiir yazsaydı. 

  Bu arada Attila İlhan ile ilgili bilmen gereken 8 ayrıntı için seni buraya alalım.

 3. Sonucun: İkinci Yeni şiiri tam sana göre!

  İkinci Yeni şiiri tam sana göre. Ama şimdiden söyleyelim onları anlamak için çok ciddi bir mücadele vermen gerekiyor. Kendileri bile kendilerini anlamış değil. Onları tanıyorsun, Cemal Süreya, Edip Cansever, Ece Ayhan, Turgut Uyar, Tomris Uyar, İlhan Berk. Belki bunlara İslamcı akımdan Sezai Karakoç'u da ekleyebilirsin.  Bence Turgut Uyar'ın Göğe Bakma Durağı ile başlayabilirsin. :)

 4. Sonucun: İşte bu! İsmet Özel!

  Çok şanslı olduğunu söylemeliyim. Yaşayan bir şair İsmet Özel. Onun tüm şiirleri çok özel ve güzeldir. Ancak anlamak için gerçekten ciddi çaba sarf etmen gerekiyor. Biraz yorulacaksın ama emin ol değecek. Ben yerinde olsam "Sebebi Telif" şiiriyle başlardım işe.

 5. Sonucun: Rakı şişesinde balık olmak mı istedin? O zaman Orhan Veli Kanık.

  Sade ve basit şiirin üstadı Orhan Veli Kanık'tır. O zaman sen de bir Orhan Veli şiiri okumalısın.  Hatta meşhur dizeleri tam senin için yazılmış, "Ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarında..."


Hem kendine hem sevdiklerine daha önce hiç görmemiş olabileceğin bu hediyeyi almak ister misin?

Kitap kurtları için mükemmel bir hediye! Kişiye özel kitap mühürleri ve damgalar. Hemen tüm modellere gözat! Üstelik ıstampa ve şık kraft kutu Edebyahu'nun hediyesi!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları